2137/123
Samling danske empire prospectkopper af porcelæn, dekorerede i farver og guld med prospekter fra København med bl.a. Amalienborg og Christiansborg Slot, Sorgenfri Slot, danske herregårde mv. samt to kopper med Frederik VI's portræt, 19. årh. Kgl.P. og B&G. (24)
Flere kopper med gennemgående reparationer primært kop med Kronborg og kop med kolonnaden på Amalienborg, revner samt slitage på forgyldning.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. september 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud