2442/​816

Ernst Heilmann-Sevaldsen (f. Hillerød 1890, d. ukendt)

Lænestol med stel af bejdset bøg. Ryg udspændt med skindstropper. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med blomstret stof. Model FH 7. Udført hos Fritz Hansen. 1930'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Afslag på bagben. Pletter og smuds.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?