Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
“Nymfe og Satyr”. Figurgruppe af céramique roche. Sign. R. Gauguin. Antageligt udført hos Bing & Grøndahl. Unik. H. 43. L. 57.
Litteratur: Fortegnelse over Skulptur Maleri og Grafik tilhørende Erling Koefoed, København, 1961, gengivet side 39–41.
Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed, København.
En finger med afslag, enkelte reparationer. Se venligst detaljefotos.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
11 bud