921/​392

Sonja Ferlov Mancoba (f. København 1911, d. Paris 1984)

“Skulptur (Uden titel)”, formgivet 1938–39. Sign. SF 1/6. Sortpatineret bronze. H. 28.

Gipsversion findes i samlingen på Museum Jorn, Silkeborg.

Litteratur: Marianne Barbusse: “Værkfortegnelse” in “Sonja Ferlov Mancoba. Skulpturer / Sculptures”, Fyns Kunstmuseum, Holstebro Kunstmuseum og Nordjyllands Kunstmuseum 2003, kat. 12. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK