873/​1064

Carlo Scarpa (f. Venedig 1906, d. Sendai, Japan 1978)

“A Fasce”. Ovalformet vase af transparent glas med spiral stribet mønster i hvidt og grønt glas. Usign. Udført ca. 1950'erne hos Venini, Murano, Italien. H. 30,4. B. 14,5. L. 19.

Illums Bolighus var den eneste forhandler af Venini glas i København.

Proveniens: Dansk privatsamling. I samme families eje. Fra samme samling som lot 1062.

Sølv, kunsthåndværk & møbler, 28. september 2017

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK