873/1064
Carlo Scarpa (f. Venedig 1906, d. Sendai, Japan 1978)
“A Fasce”. Ovalformet vase af transparent glas med spiral stribet mønster i hvidt og grønt glas. Usign. Udført ca. 1950'erne hos Venini, Murano, Italien. H. 30,4. B. 14,5. L. 19.
Illums Bolighus var den eneste forhandler af Venini glas i København.
Proveniens: Dansk privatsamling. I samme families eje. Fra samme samling som lot 1062.
Sølv, kunsthåndværk & møbler, 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag