2435/​633

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Skænk af eg. Front med to skydelåger og to udtræksbakker, sider med messinggreb. Model 4122. Formgivet 1930. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 96. B. 196. D. 62.

Litteratur: Rigmor Andersen: “Kaare Klint møbler”, 1979, omtalt og gengivet s. 72–73.

Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 1, s. 337–339 og bind 2, s. 69.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre kantafslag.

I Lyngby
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?