1950/557
Bindesbøll, stil
Et par armstole af mahogni og bøg med intarsia bort. Sæde og ryg betrukket med stribet uld. Udført sidste halvdel af 19. årh. (2)
Fremstår med brugspatina, herunder ridser, mærker, hak og kantafslag.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag