Birte Weggerby (f. Vinkel ved Viborg 1927, d. 1982)
Rektangulært vægrelief sammensat af glaserede keramikfliser indridset med figurmotiver i relief. Dekoreret med mat grå og mørkebrun glasur samt med rødbrun glasur. Sign. Weggerby. Unik. 36×49,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
23 bud