Engelsk mokkaservice af porcelæn, bestående af et sæt på seks par mokkakopper, rigt dekorerede i guld på bleu de roi grund. Kopper med monteringer af sterlingsølv, udført hos Mappin & Webb, London 1911. Aynsley, England. I tilhørende transportæske fra Mappin & Webb, låg præget med forgyldte initialer H.T.C. 20. årh.s begyndelse. Æske H. 11,5. L. 37. B. 26.
En kop med mindre kanthak. En med revne. En underkop med minimalt kanthak på bagsiden af fanen. Æske med slitage bl.a. knækkede stropper i siderne.
Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
879475 |