C. W. Eckersberg , efter, 19. årh.
En bygning ved Tor di Quinto uden for Rom. Usigneret. Olie på lærred. 26×30.
Efter C. W. Eckersberg's værk, som befinder sig på Statens Museum for Kunst Inventarnr. KMS720.
Kasper Monrad citeres fra Katalog, Eckersberg - En smuk løgn på SMKs hjemmeside som følger: Eckersberg har malet en bygning, der lå ikke langt fra den nordlige byport Porta del Popolo, tæt ved Tor di Quinto nær Ponte Molle – den bro, som alle rejsende nordfra passerede på vej til og fra Rom, og som var det sted, hvor kunstnerne tog afsked med kolleger, der rejste hjem. Eckersbergs forbillede, Claude Lorrain, havde et par århundreder tidligere valgt denne lokalitet som motiv for en helt klassisk komposition (1645; Birmingham Museums and Art Gallery), men danskeren valgte en ganske anonym bygning og gik helt tæt på den og betragtede den fra en atypisk vinkel skråt nedefra, uden at inddrage det omkringliggende landskab. Eckersberg noterede i sin dagbog den 25. marts 1815, at han havde ”malet en liden Fabrik uden for Ponte Molle ved Tiberen” (fabrik afledt af det italienske ord fabbrica, bygning).
Mindre krakeleringer samt mærke langs blændrammens kant. Minimal retouch ved kant. Behov for let overfladerensning og opstramning.
847443 | ||
1137143 |