2131/​823

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

"Solbjerg”. Stor vase af fajance støbt med cirkulære ornamenter i relief. Dekoreret med bordeauxfarvet glasur. Udført og stemplet hos Aluminia, 1577. H. 33. Diam. 24.

Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Enkelte synlige krakeleringer i bunden samt hårrevner ved øverste kant. Øverste kant ligeledes med et minimalt afslag.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK