2131/823
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
"Solbjerg”. Stor vase af fajance støbt med cirkulære ornamenter i relief. Dekoreret med bordeauxfarvet glasur. Udført og stemplet hos Aluminia, 1577. H. 33. Diam. 24.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Enkelte synlige krakeleringer i bunden samt hårrevner ved øverste kant. Øverste kant ligeledes med et minimalt afslag.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag