1946/708
Jarl Heger (f. 1929, d. 1998)
Kommode samt bogkasse af massiv elm. Kommode med otte skuffer. Udført og mærket hos Jason. Samlet mål: H. 156. B. 100. D. 42. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Mindre skruehuller. Skuffer i højre side binder.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag