1946/​708
Jarl Heger: Kommode samt bogkasse af massiv elm. Kommode med otte skuffer. Samlet mål: H. 156. B. 100. D. 42. (2)

Be­skriv­el­se

Kommode samt bogkasse af massiv elm. Kommode med otte skuffer. Udført og mærket hos Jason. Samlet mål: H. 156. B. 100. D. 42. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Mindre skruehuller. Skuffer i højre side binder.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Jarl Heger (f. 1929, d. 1998)

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

1.800 kr.

(Autobud) 1.800 kr.
1.800 kr.
1.500 kr.