2131/526
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group”. Fire kontorstole med stel af forkromet aluminium. Sæde og ryg betrukket med banesyet mørkebrunt skind. Model EA 108. Udført og mærket hos Vitra. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre pletter på skind.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud