2015/​3

Engelsk half-hunter lommeur af 18 kt. guld med sidetryk, forkapsel med blå emalje timekrans, hvid skive med romertal og central sekundviser, signeret M.J. Russel London, værk signeret M.J. Russel, Chronometer Maker, London, No. 1/11777, støvkapsel af guld. Alle kapsler nummereret 11777 eller 77, samt stemplet med mestermærke BB, bagkasse stemplet med by- og årsmærke for Chester 1891–92. Vægt i alt 131 g. Kassediam. 50 mm.

Proveniens: Dansk privat samling.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Kasserand med større indtryk. Kapsler med små indtryk. Der garanteres ikke for at kædering og krone er af guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

20 bud

10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK