Engelsk half-hunter lommeur af 18 kt. guld med sidetryk, forkapsel med blå emalje timekrans, hvid skive med romertal og central sekundviser, signeret M.J. Russel London, værk signeret M.J. Russel, Chronometer Maker, London, No. 1/11777, støvkapsel af guld. Alle kapsler nummereret 11777 eller 77, samt stemplet med mestermærke BB, bagkasse stemplet med by- og årsmærke for Chester 1891–92. Vægt i alt 131 g. Kassediam. 50 mm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Kasserand med større indtryk. Kapsler med små indtryk. Der garanteres ikke for at kædering og krone er af guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
20 bud