2434/1154
Perlehalskæde prydet med talrige ferskvandkulturperler og safirlås af 14 kt. hvidguld prydet med fem facetslebne hvide safirer. Lås diam. 24 mm. Perlediam. ca. 7–8 mm. L. 76 cm.
Lås er beregnet til tre rækker.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Safirer fremstår med ridser.
Vurdering