2023/​550

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Svanen”. Et par loungestole med returdrej, betrukket med rødt uld, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 2014. (2)

Stemplet under foden: Fritz Hansen 53000426527 og 53000426616.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Kategori
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Solgt

Hammerslag

15.000 DKK  

12 bud

Tidspunkt Byder Bud
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK