2023/550
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Et par loungestole med returdrej, betrukket med rødt uld, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 2014. (2)
Stemplet under foden: Fritz Hansen 53000426527 og 53000426616.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
12 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||