2420/834
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Et sæt på fire vaser af stentøj modelleret med hanke. Dekoreret med blå, sorte, brune og grå glasurer. Sign. GN. Udført og sign. hos Rörstrand. H. 18–33,5. (4)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
11 bud