Gundorph Albertus (f. Hillerød 1887, d. 1969)
“Kaktus”. Sennepskrukke af porcelæn dekoreret med grøn glasur, øverste og nederste kant med sølvfarvet glasur. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen, 8073. Forsynet med låg og sennepsske af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944, låget mrk. dessin 815 C. med låg og ske af sølv. H. inkl. låg 7,3. Sennepsske: L. 8,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lågets inderrand med enkelte ujævnheder. Ske med nogle huller i stållaffets overflade. Se venligst detaljefotos.
144870 |