1823/919
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Hvilestol med helstøbt drejestel af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 3320. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med smuds, pletter og overfladiske krakeleringer. Porøst skum.
Moderne kunst og design (udskudt), 7. juni 2018
Vurdering
Hammerslag