Carl Eduard Dettloff (f. 1804, d. 1857, virksom i Tyskland)
Marine med sejlskibe udfor Kronborg. Sign. Detlof 1849. Olie på lærred. 29×38.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 4, 1949 nr. 31.
Retoucheringer. Mindre krakeleringer og afskalninger, specielt i bunden af lærredet.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
11 bud