Fem tabatièrer af messing, de fire med sider af kobber, graveret med religiøse scener, figurscenerier og våbenskjold, én dekoreret med blomster og nålepunslede initialer, én stemplet. 18. årh. L. 15–18. (5)
Tabatière med initialer loddet ved hængsel, slutter ikke til. Én desuden repareret langs kant. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 4. juli 2019