1709/​94

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“Torvedag i Sora”. 1902. Forarbejde til to værker af samme navn fra henholdsvis 1902 og 1903–05. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 93×130.

Litteratur: Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier nr. 895.

Udstillet: Kunstforeningen 1946 nr. 176.

Proveniens: Fhv. notar V. Philipsen-Prahm 1946 . Ingrid Prahm 1991.

Intet at bemærke. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK