891/​1566
Christine Swane: Skovbillede. Sign. CSw 1943; sign. på bagsiden. Olie på lærred. 65×80.

Be­skriv­el­se

Skovbillede. Sign. CSw 1943; sign. på bagsiden. Olie på lærred. 65×80.

Proveniens: Dir. Herbert Jerichow, København. Kataloget over dennes samling nr. 327. Siden nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2019

Kunstner

Christine Swane (f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960)

Vur­dering

20.000–25.000 kr.

Hammerslag

20.000 kr.