Thorvald Hagedorn-Olsen (f. Svendborg 1902, d. 1996)
Skovsti, sollys mellem træer. Sign. Hagedorn-Olsen 37. Olie på lærred. 86×61.
Udstillet: Svendborg Amts Lunstforenings Hagedorn-Olsen udstilling, 1989.
Enkelt meget lile afskalning (knappenåls-hoved) forneden.