2110/789
Martin Nyrop (f. Ringkøbing 1849, d. København 1921)
Stort tegningsskab af fyrretræ. Front med tre skuffer og to døre, invendigt med seks udtræksbakker. Udført 1910érne. H. 77. L. 133. B. 86.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Mangler messing nøglehuller.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud