2110/​789

Martin Nyrop (f. Ringkøbing 1849, d. København 1921)

Stort tegningsskab af fyrretræ. Front med tre skuffer og to døre, invendigt med seks udtræksbakker. Udført 1910érne. H. 77. L. 133. B. 86.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Mangler messing nøglehuller.

Moderne kunst og design, 9. marts 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

16 bud

8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK