900/​423

Corneille (f. Liège 1922, d. Auvers-sur-Oise 2010)

Plaque murale. Sign. Corneille 98, X/X. Stemplet F. Delille, Paris. Atelier/Studio J.M. Foubert. Keramisk relief i farver. 54 × 43.

Litteratur: “Corneille et la ceramique”, Treigny (1998–2000), Francis Delille Editeur, Paris, 2002. Farvevariant gengivet fig. 42 side 79.

Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK