2003/651
Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
Skråtstilet vase af stentøj. Dekoreret med abstrakt mønster i mørkegrøn og petroleumsblå glasur. Stemplet V.BJ.P. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. 39,5.
Nogle få minimale overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
25 bud