2439/​1701

Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)

Lille cirkulært sofabord af mahogni, opsat på runde, tilspidsede ben hvorimellem profileret krydssprosse. Udført 1950'erne hos snedkermester A.J. Iversen, med etiket herfra. H. 57. Diam. 55.

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Pæn stand.

Eftersyn
Fra i Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?