2144/75
Tre kinesiske hatstands af porcelæn, hvoraf to er et par, dekoreret i farver med figurer. Omlavet til lamper. En mærket Tongzhi, 19. årh. H. ekskl. montering 27–28 cm. (3)
Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser. Minimale afslag. Brændingsfejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud