“Saksisk Blomst” m.fl. Dele af frokost- og kaffeservice, dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. 19.-20. årh. (41)
Bestående af: 11 frokosttall. nr. 1622, 1 frokosttall. nr. 1623, 12 knivstole nr. 1592, 2 fade nr. 1563 samt 2 muslingformede skåle.
Samt et sæt på 12 kagetall. og ovalt fad.
To frokosttallerkener nr. 1622 restaureret på fanen.
Kagetallerkener og fad anden sortering, én tall. med to mindre afslag på bagsiden af fanen.
Den ene muslingformede skål med reparation på spids, den anden med mindre brændingsrevne ved hank.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Slid på guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024