2437/620
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 370”. Et par lænestole med stel af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med grønt uld. Designet 1969. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. (2)
Litteratur: Mobilia nr. 178/79, 1970.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Samlebeslag medfølger.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud