Sukker- og flødesæt, bæger samt to kander af sølv. Mestre antagelig Christian A. T. Piil, København borgerskab, 1843 samt antagelig Andreas Kiær Lund, Silkeborg, etableret 1851 m.fl. 19. årh. Vægt ca. 948 gr. H. 8–18. Sukkerskål inkl. hanke L. 21,5. (5)
Mindre buler, ridser og mærker. Delvist graveret. Kande med slangehank med trykket fodstykke med to borede huller samt antagelig repareret/loddet på indersiden. Sukkerskål med skæv hank. Flødekande samt kande med vædder lettere trykkede.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
10 bud