1948/​353

Sukker- og flødesæt, bæger samt to kander af sølv. Mestre antagelig Christian A. T. Piil, København borgerskab, 1843 samt antagelig Andreas Kiær Lund, Silkeborg, etableret 1851 m.fl. 19. årh. Vægt ca. 948 gr. H. 8–18. Sukkerskål inkl. hanke L. 21,5. (5)

Mindre buler, ridser og mærker. Delvist graveret. Kande med slangehank med trykket fodstykke med to borede huller samt antagelig repareret/loddet på indersiden. Sukkerskål med skæv hank. Flødekande samt kande med vædder lettere trykkede.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.950 DKK

10 bud

1.950 DKK
1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK