Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Sekretær af mahogni. Front med låger, skuffer samt udtræksplade. Greb af sterlingsølv udført hos Georg Jensen. Låger indvendigt med Johan Rohdes samt Brdr. Larsens monogram af intarsia. Udført hos Brdr. H.P. og L. Larsen. H. 120. B. 135. D. 55.
Proveniens: Forfatteren H. P. Rohde.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Sarg i front med afslag. Ene forben/udskæring løs (medfølger). Enkelt greb/nøglehul mangler.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
20 bud