1949/8692
Peter Milukov eller Pavla Mishukova
Russisk påskeæg af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i farver. Kyrillisk mestermærke PM for Peter Milukov eller Pavla Mishukova, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin, Moskva 1898–1914, lødighed 84. Vægt 74 g. H. 6.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overdel kant cirkel-bort med emalje reparationer, emalje med flere små afslag.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud