1949/​8692

Peter Milukov eller Pavla Mishukova

Russisk påskeæg af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i farver. Kyrillisk mestermærke PM for Peter Milukov eller Pavla Mishukova, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin, Moskva 1898–1914, lødighed 84. Vægt 74 g. H. 6.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overdel kant cirkel-bort med emalje reparationer, emalje med flere små afslag.

Russisk tema, 5. december 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

10 bud

14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK