1451/599
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Bordlampe af poleret bronze. Støbt i firesidet form med stiliseret ornamentik. Ej stemplet. H. inkl. skærmholder 37,5.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Nogle ridser og mærker. Ej monteret med ledning.
Moderne kunst og design, 16. december 2014
Vurdering
Hammerslag