1250/864
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Fire stole med stel af sortlakeret metal, sæde og ryg af lamineret teaktræ, forside polstret med gult skai. Udført hos Fritz Hansen. (4)
Tegnet i 1955 til Folkets Hus i København.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Bagsider på rygge med forskellige skruer/bolte til fastgørelse af frontpolstringen.
Moderne kunst og design, 11. december 2012
Vurdering
Hammerslag
10 bud