Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“L'idole se promène”, 1961. Sign. Jorn samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 65×54
Medfølgende sort-hvidt foto hvor Asger Jorn står i atelieret med maleriet.
Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The crucial years: 1954–1964”, London, 1977, nr. 1400. Litteratur: Yvon Taillandier: "La nouvelle figuration: une nouvelle tendence chez certains abstraits. Connaissance des Arts, Paris, 129, november, 1962, side 80–85, gengivet side 83. Udstillet: “Asger Jorn”, Bergens Kunstforening, Trondhjem Kunstforening og Kunstnernes Hus, Oslo, 1965, kat. nr. 15. Udstillet: “Asger Jorn”, Konsthallen, Göteborg Konstförening og Lunds Konsthall, 1966, kat. nr. 20.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Moderne malerier og skulpturer, 3. juni 2019