Edvard Munch (f. Løten, Hedmark 1863, d. Ekely 1944)
“Gatemusikanter”, 1913. Usign. Litografi. Trykt af Nielsen. Lysmål 28×43.
Litteratur: Woll nr. 444, formentlig II eller III.
Papiret er gulnet med mindre håndteringsmærker. Papiret er beskåret langs alle sider. Horisontale blyantsstreger langs øvre og nedre kant.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022