1513/​724

Ludvig Pontoppidan & Hakon Læssøe Stephensen (f. ca. 1899, d. København 1965)

Fritstående tre-pers. sofa opsat på tilspidsende ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med blåt, hvidternet Cotil uld. Udført 1946 hos snedkermester Ludvig Pontoppidan. L. 215.

Proveniens: Hakon Læssøe Stephensen var uddannet arkitekt og skrev om arkitektur i Politiken fra 1924, sidenhen blev han chefredaktør på dagbladet fra 1946–1963. Stephensen tegnede denne sofa i 1946 i samarbejde med snedkermester Ludvig Pontoppidan som inventar til Stephensens kontor på Politiken, hvorfra bl.a. “At tænke sig”, “dagens tegning” og mange ledende artikler blev til. Længden på sofaen gav mulighed for en “power nap”. Siden nedarvet gennem familien.

Almindelig brugspatina, ben med ridser og mærker. Nederste 4 cm af ben med spor fra gulvvask. Betræk let falmet i sæde.

Moderne kunst og design, 24. marts 2015

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
4.000 DKK