Frode Eskesen (f. Rudme 1863, d. New York, USA 1934)
Dansk sommerlandskab med græssende kreaturer, antageligt med Dybbøl Mølle i baggrunden. Sign. F. Eskesen 1894. Olie på lærred. 56×97.
Proveniens: ARB 139, 1962, nr. 116.
Krakeleringer. Lærred bør strammes op. Retoucheringer. Afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022