Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Punchbowle af sterlingsølv med tilhørende punchske. Underfad samt skeskaft af riopalisander. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Underfad stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. Vægt eksklusive underfad 1283 g. H. 18. Ske: L. 33,5. Underfad: diam. 27,5. (3)
Litteratur: Lars Hedebo Olsen: “Kay Bojesen - Linjen skal smile”, ill. s. 54.
Proveniens: Hans J. Wegners private samling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 5. marts 2020