1305/1504
Alterkalk af delvis forgyldt sølv, rigt støbt og ciseleret med ornamentik, låg prydet med gennembrudt krone holdt af engle. Utydeligt stemplet. Senere hollandsk kontrolstempel i form af delfin (1859–1893). Vægt ca. 600 gr. Antagelig Holland. 18. årh. H. 34,5.
Krone påmonteret senere. Mindre buler, ridser og mærker. Slitage på forgyldning.
Varia, 7. februar 2013
Vurdering
Hammerslag