2014/63
Tre dele kinesisk af brændt ler Tang og Song dekoreret i celadon og grøn og gylden flydeglasur. 10.-15. årh. H. 13–21 cm. (3)
en vase neskåret, Tang kande med afslag, fordybning på siden af kanden, vase med afslag på glasur
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag