1831/761
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Diverse figurer af lertøj, dekorerede i farver, bestående af vase, flødekande med låg, krukke samt lysestage i form af engel. Sign. BW-62, BW-70, BW-78 og BW-79 Danmark. H. 10–28,5. (4)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Mindre glasurfejl på topkant af kvinden på hest og på flødekande.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
11 bud