Alfred Broge (f. København 1870, d. Brønshøj 1955)
“Lille Mølle”. Sign. A. Broge. Olie på lærred. 27,5×34,5.
Lille Mølle er en hollandsk vindmølle opført i 1783 og den eneste bevarede af de gamle voldmøller på Christianshavns vold.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020