1532/1652
Stort Charles X kaminur af forgyldt bronze, urhus båret af joniske søjler, skive af tin. Frankrig, 19. årh. H. 74. B. 35. D. 23.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle og Pendul medfølger. Klokken mangler.
Varia, 6. august 2015
Vurdering
Hammerslag