903/​168

Nicholas Lambert (, London c. 1730)

George II standur med musikværk i kasse af nøddetræ, kvardratisk skive af messing med gennembrudt hjørneornamentik, forsølvet timekrans, værk med seks klokker og stor slagklokke, minut og datoviser samt repetion. Sign. Nicolas Lambert, London. 18. årh.s første halvdel. H. 230. B. 50. D. 30.

Nicholas Lambert was one of many Huguenot clockmakers working in London in the first half of the 18th century. Clocks by him are relatively rare. His signature also occasionally appears upon movements retailed by other Huguenot clockmakers, including Simon de Charmes and De Baufre.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Ure ▸ Standure

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK