2132/​8507

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Ruiner på den romerske campagne. Sign. monogram Aug. 45. Pen og vandfarve på papir. 18×30.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 561, 1991 nr. 670.

Monteret i hjørnerne. Let gulnet og med en smule foxing. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 9. august 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag